Jak napisać recenzję - krótki poradnik
Recenzja najczęściej przyjmuje postać pisemną i jest omówieniem sprawozdawczym lub krytycznym utworu literackiego, gry, filmu, wystawy, itp. Jest najczęstszą formą prezentowaną w środkach masowego przekazu. Recenzja recenzji nierówna, bowiem każda z nich ma inny styl i prezentuje inny poziom wiedzy. W poradniku skupimy zatem się na specjalistycznej formie, którą jest recenzja gier.
Od zawsze mówi się, że recenzja powinna być obiektywna, ale jest to równie niemożliwe, co spełnienie wszystkich obietnic wyborczych. By tekst był dobry należy spełnić kilka punktów:
- należy mieć z góry narzucony obiekt recenzji (w tym przypadku grę),
- należy odnieść się do obiektu, opisać i poddać go analizie, interpretacji lub porównania,
- należy argumentować każdy aspekt obiektu i ocenić go,
- należy wyrazić osobisty stosunek do obiektu,
- należy pisać subiektywnie, według własnych odczuć,
- nie należy zdradzać zakończenia gry lub ważnych aspektów fabularnych (tzw. plottwistów),
- można postawić hipotezę (np. gra X jest dobra), którą należy poddać konfirmacji (potwierdzeniu) lub falsyfikacji (zaprzeczeniu) stosując wnioskowanie (w tym przypadku argumenty), aczkolwiek stawianie hipotez i ich sprawdzanie bardziej tyczy się nauki, w tym logiki, filozofii, czy matematyki.
Zatem dobrze napisana recenzja powinna zawierać opis gry (może być krótki, acz treściwy), ukazywać czym ona jest, nie zdradzać jej zakończenia, zawierać ocenę podpartą argumentami i być subiektywna. Wyróżniamy głównie trzy typy recenzji:
- eseistyczna, w której wyrażamy osobisty stosunek do obiektu i bardziej rozpisujemy się nad nim,
- informacyjna, w której przedstawiamy odbiorcom głównie fakty na temat obiektu,
- felietonowa, w której główną rolę gra lekka forma i sprawne prześlizgiwanie się z jednego aspektu na drugi.
Recenzję należy rozpocząć od wstępu, w którym przedstawimy dany obiekt, w naszym przypadku grę. Tekst możemy rozpocząć dowolnie: neutralnie, subiektywnie, wskazać na jego popularność, odbiór, itp. Przedstawiamy we wstępie informacje na temat gry, autorów, podobieństw do innych produkcji lub (jeśli istnieją) do prequeli czy sequeli. We wstępie nie powinniśmy oceniać, a przedstawiać jedynie suche fakty. Nie jest to aczkolwiek zabronione.
Rozwinięcie to kolejny etap. Tutaj przedstawiamy tematykę produkcji, jej główne wątki, czym się charakteryzuje, itp. Nie trzeba rozpisywać się nad każdym elementem. Ważne, by wybrać kilka z nich, te, nad którymi chcemy się skupić, opisać je i poddać ocenie z argumentami. Nie można otwarcie pisać o fabule rozgrywki, należy tego unikać, gdyż celem autora jest zachęcenie do samodzielnego odkrycia przez czytelnika wszelkich zawirowań fabularnych, plottwistów i zakończenia. Istotne jest używanie wyrażeń subiektywnych, np. "Największe wrażenie zrobiło na mnie...", "To było bardzo interesujące, gdy....", "Moją szczególną uwagę przykuło...", itp. Dzięki temu autor zachęca do dalszej lektury, zaciekawia odbiorcę i tworzy odpowiednią atmosferę. Taki frazesów powinno być szczególnie dużo, ale nie można też przesadzić.
Zakończenie to już ostatnia prosta. Gdyż już wypiszemy wszystkie aspekty, które nas szczególnie zainteresowały, należy napisać co uważamy za zalety, a co za wady. Można to już uczynić w rozwinięciu lub wyodrębnić osobisty fragment tuż przed zakończeniem, w którym rzetelnie ocenimy grę z uzasadnieniem. Ocena nie powinna być oparta jedynie na subiektywnych doznaniach. To może być z początku trudne, ale z czasem coraz łatwiej jest spojrzeć na wszystko "z boku". Recenzję kończymy puentą, w której zachęcimy lub odradzimy sięgnięcia po daną grę. Można również wziąć pod uwagę opinie innych, którzy również zrecenzowali daną grę i są uważani na ekspertów w tej dziedzinie.
Pamiętajcie, że recenzja nie musi być ścianą tekstu Arial 12. Czasami wystarczy skupić się na 3-4 aspektach i to w zupełności starczy, by recenzja była ciekawa. Jeżeli chcecie zobaczyć jak w praktyce wygląda recenzja, zapraszam do moich tekstów umieszczonych w tym dziale.
-
Brak odpowiedzi
Zaloguj się aby napisać odpowiedź
lub załóż konto za darmo