Jusant - recenzja gry (XSX) - Pnąc się ku górze - Recenzje gier

Jusant - recenzja gry (XSX) - Pnąc się ku górze

Jusant - recenzja gry (XSX) - Pnąc się ku górze - Recenzje gier

Gra z usługi Xbox Game Pass Ultimate, na którą kod otrzymałem od Xbox Polska. Tekst został w 100% oparty o moje własne doświadczenia z ww. tytułem (5h rozgrywki).

Don’t Nod, niezależne francuskie studio, kojarzyć się Wam może w większości z immersyjnymi narracyjnymi grami, m.in. Life is Strange. W październiku 2023 roku zaskoczyli nas Jusant, innowacyjną wspinaczkową łamigłówką. Zaintrygowani? Zapraszam na kontemplacyjną podróż w nieznane, na szczyt.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Pustkowie

Bezkresne, suche niczym wióry, połacie terenu pełne wraków statków i wszelakiego śmiecia. Pośród niego my, nieznany niemy bohater wraz ze swoim wodnym towarzyszem. Nie wiemy, jaka jest nasza przeszłość, kim jesteśmy, ani skąd przybyliśmy. Znany jest nam tylko cel podróży. Cel, który piętrzy się ponad nami. Majestatyczny, niknący za chmurami. Bezkresny i samotny, tak jak cała nasza „droga”. Ta, którą pokonaliśmy i ta, która nas czeka.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Nie grywam w „indyki”. Nigdy mnie nie interesowały, a wręcz odrzucały. Moje wewnętrzne „ja” zawsze mi „mówiło”, że szkoda czasu na tak małe produkcje. Dookoła tyle nowości, a do tego „kupka wstydu”, która zamiast się zmniejszać, to jeszcze się powiększa. Dlatego jestem naprawdę mile zaskoczony tak prostą i relaksującą produkcją, która skrywa w sobie coś więcej niż tylko rozgrywkę opartą o wspinaczkę. Tutaj chciałbym podziękować mojej siostrze, bo właśnie dzięki niej sięgnąłem po ten tytuł, a Wy możecie przeczytać tę recenzję.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Pozostałości cywilizacji

Zanim zajmiemy się mechaniką, tym, w jaki sposób poznajemy przeszłość eksplorowanego terenu i tych, którzy go zamieszkiwali oraz ogólnymi odczuciami płynącymi z obcowania z grą, przedstawmy definicję tytułowego Jusant. Z francuskiego oznacza Odpływ i tak mógłbym nazwać cały ten intrygujący świat gry. Wszelkie zasoby wody zniknęły, a całą historię z tym związaną, poczynania ludu oraz ich decyzje podjęte w czasie poznajemy w zdawkowych informacjach umieszczonych w porozrzucanych tu i tam notatkach. Dochodzą do tego znajdźki, do których zawarte informacje możemy przeczytać w przerwach od gry. Tytuł niewiele nam przekazuje, a poza całą linią fabularną, składającą się z sześciu rozdziałów, tak naprawdę poznamy z tej historii tyle, ile sami zdołamy odszukać w ukrytych zapiskach oraz wywnioskować z tego, co nas otacza w trakcie podróży.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Przemierzanie kolejnych poziomów góry oraz wydrążonych w niej przestrzeni jest bardzo przyjemne, a cała kluczowa mechanika climbingu została oparta (w wypadku konsol) o obsługę spustami. Lewy odpowiada za lewą rękę, analogicznie sprawa wygląda z prawym, którym pracujemy prawą ręką. Całość dopełnia skakanie, bujanie się na linie oraz ubywająca stamina. Tracimy ją podczas pięcia się ku górze, czy skoków na wyższe ustępy skalne, a cały smaczek zawarty jest w przedstawionym wcześniej sterowaniu, ponieważ trzeba pamiętać o ciągłym przytrzymaniu jednego z przycisków. Puścisz trigger, spadniesz, a przed upadkiem z wysokości chroni nas tylko i wyłącznie lina asekuracyjna, którą zapinamy w jednym wyznaczonym miejscu, a następnie w trzech dogodnych miejscach. Oczywiście w trakcie dłuższej wspinaczki kluczowe punkty rozmieszczone są co pewien dystans, tak by odnowić wytrzymałość.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Prawie cudowna prostota

Muszę to napisać, choć jest mi niezmiernie ciężko (bo to „indyk”!) - minimalistyczna oprawa Jusant w połączeniu z fenomenalną muzyką i całokształtem gameplayu zrobiły na mnie wrażenie. Tak po prostu. Nic dodać, nic ująć. Pastelowe kolory z przyjemną dla oka kreską. Mimo zmniejszającego się paska energii, niespieszna, relaksująca rozgrywka, której jak się okazało, bardzo potrzebowałem. Fakt, model naszego niemego bohatera nie należy do szczegółowych, a sama postać kilka razy zacięła mi się w geometrii otoczenia. Raz do tego stopnia, że musiałem rozpocząć grę od ostatniego zapisu. Mimo wszystko nie zaburzyło mi to mojego doświadczenia z produkcją. Tak samo, kiedy gra sporadycznie „chrupała”, nie wiadomo dlaczego, delikatnie gubiąc klatki. Na sam koniec, kiedy czytacie te słowa, w moich słuchawkach rozbrzmiewa Original Game Soundtrack, który skomponował Guillaume Ferran. Jeśli jesteście miłośnikami muzyki ambientowej, to poświęćcie jej przysłowiowe trzy minuty i pozwólcie rozbrzmieć w Waszych urządzeniach.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Tylko na raz

To zaskakujące, kiedy mały tytuł przez 5 godzin dostarcza zupełnie innych doznań niż przemoc i ciągła akcja. Jak wspomniałem na początku, nie sięgam po „indyki” czy tzw. „cozy games”. Są dla mnie czymś zupełnie obcym i wiem, że skorzystam z następnej „polecajki” mojej siostry. Pora otworzyć się na nowe. Jak jednym zdaniem mogę podsumować czas spędzony z Odpływem? Jednorazowe kapitalne przeżycie, które niestety nie obeszło się bez błędów.

Jusant - gameplay, zdjęcia z rozgrywki na konsoli Xbox Series X

Codzienny.gracz
Damian Zalewski @Codzienny.gracz

Gracz, tata, żołnierz. Legenda głosi, że urodził się z karabinem w rękach, a po szpitalu chodził krokiem defiladowym. Od dzieciaka gra we wszystko na wszystkim. Podobno lepiej go ubrać, niż nakarmić i dać mu gry.

ObserwujWymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Stare i grywalne #1. Tom Clancy’s H.A.W.X. - recenzja gry (wsteczna zgodność z X360 na XSX).

12 czerwca 2024 Recenzje gier

Ciężko uwierzyć, że H.A.W.X. ma już 15 lat na karku i dalej potrafi sprawić tyle radości z oblatywania maszyn oraz brania udziału w różnorakich działaniach bojowych.

Rozwijaj Swoją Kolekcję Skórek w CS:GO z Key-Drop

10 czerwca 2024 Ciekawostki

Świat gier komputerowych stale się rozwija, a Counter-Strike: (CS2) jest jednym z tych tytułów, który zachował swoją popularność na przestrzeni lat.

Recenzja Rise of the Ronin (PS5) - Ghost of Tsushima z domieszką Assasins’s Creed i szczyptą Nioha?

9 czerwca 2024 Recenzje gier

Przenieśmy się do końca okresu Edo i polećmy do Japonii porozmawiać o czasach, w jakich przyjdzie nam ją poznawać.

Na końcu leży początek. Senua’s Saga: Hellblade II - recenzja gry (XSX)

5 czerwca 2024 Recenzje gier

Zadajmy dwa bardzo ważne pytania — czy to w ogóle jest gra wideo? A może to twór z pogranicza filmu i gry? Odpowiedź okazuje się bardziej złożona.

Do góry