„Moja zemsta dobiega końca” – God of War 3 Remastered - Recenzje gier
Recenzje gier

17 sierpnia 2022

Barbarina333 Barbarina333

„Moja zemsta dobiega końca” – God of War 3 Remastered

„Moja zemsta dobiega końca” – God of War 3 Remastered - Recenzje gier

Apokalipsa właśnie się rozpoczęła. Bogowie zawiedli ludzkość swoją próżnością i butnością. Nadszedł czas, aby wymierzyć im sprawiedliwość. "Tylko umarli widzieli koniec wojny."

Ostatni rozdział historii Kratosa w Starożytnej Grecji właśnie się rozpoczął. Wojna pomiędzy tytanami, a bogami już trwa. Śmierć Posejdona podniosła poziom wód, zalewając znaczną część kontynentu, jednocześnie rozpoczynając apokalipsę. Przyszedł czas, aby bóg wojny poznał w końcu słodki smak zemsty – dzisiejszej nocy Zeus zginie, a wraz z nim wszyscy, którzy ośmielą się powstrzymać Ducha Sparty. Nie będzie litości dla nikogo ani niczego, tak jak nie było litości dla rodziny spartiaty. Strącony do samego podziemia Kratos nie poddaje się i postanawia ponownie wspiąć się na sam szczyt Olimpu, aby zmierzyć się z ojcem. Niestety, jak się okazuje rzeka Styks znacząco osłabiła naszego wojownika oraz zniszczyła jego broń. Duch Ateny przychodzi jednak na pomoc bogu wojny wręczając mu nową parę ostrzy, a także informując, iż do unicestwienia Zeusa potrzebna jest moc ukryta w Płomieniu Olimpu. Czy uda mu się ją zdobyć? Czy Kratos będzie w stanie odzyskać dawną siłę oraz posiąść moc zdolną zgładzić ojca wszystkich bogów i ludzi? Dowiesz się tego, jeśli podejmiesz się wyzwania jakim jest wyruszenie w ostatnią podróż pełną chaosu i rozlewów krwi, z Duchem Sparty!


"Miarą człowieka jest to, co czyni z potęgą."

Podobnie jak poprzednie odsłony trzecia część God of War jest grą z gatunku hack&slash. Sprawia to, iż walka jest nie tylko wymagająca, ale też pełna niezwykle szybkiej i wartkiej  akcji, która przetestuje nasz refleks oraz zdolności. Jest to produkcja, która wręcz ocieka brutalnością. Niemalże non-stop leje się tutaj krew oraz odcinane są kończyny przeciwników. Ataki, jakie wykonuje nasz bohater są niesamowicie widowiskowe, potężne i różnorodne, co sprawia, że grając Kratosem sami mamy wrażenie, że jesteśmy tak silni i boscy jak on. Ponadto, (co typowe dla gier h&s) w grze znajduje się wskaźnik stylu, który ocenia to, jak radzimy sobie w walce. Nikt nie lubi otrzymywać najniższych stopni, tak więc system ten dodatkowo motywuje nas do doskonalenia naszych zdolności i jeszcze większego urozmaicania combosów. 

W God of War 3 Remastered znajdują się cztery, istotne dla naszej postaci, wskaźniki – życia, magii, przedmiotów oraz szału. Wszystkie z nich możemy odnawiać za pomocą znalezionych orbów o tych samych kolorach, ponadto tryb szału ładuje się w trakcie walki, za każdy zadany przez nas cios przeciwnikowi. Magia jest potrzebna naszemu bohaterowi do korzystania ze specjalnych, niezwykle potężnych ataków broni, jaką obecnie dzierży w dłoni; wskaźnik przedmiotów, oznaczony kolorem żółtym przydaje się, kiedy używamy specjalnych reliktów takich jak np. łuk; Spartański Szał natomiast sprawia, iż nasz bohater chwyta za swoją najsilniejszą broń – Ostrze Olimpu – zaczyna siekać i rąbać wszystko dookoła z niebywałą siłą i szybkością stając się także odpornym na powalenie. Są to kolejne elementy, które wzbogacają naszą rozgrywkę, dzięki czemu nie sposób jest się tutaj nudzić. Przeciwnicy w grze God of War 3

Starożytna Grecja to bez wątpienia bardzo niebezpieczne miejsce, gdzie zagrożenie czyha na nas na każdym kroku. Przeciwko nam staną wszelakie kreatury znane z mitologii – od minotaurów, po centaury aż do gorgon (i wiele, wiele więcej!). Każdy przeciwnik wymaga od nas obrania innej strategii walki oraz dobrania jak najskuteczniejszej przeciwko niemu broni, jaką obecnie mamy w posiadaniu. Wielu z wrogów jest bardzo wymagających i wymusza na graczu popisanie się nie lada umiejętnościami. Nawet najbardziej podstawowe kreatury potrafią być niebezpieczne, kiedy atakują naszego boga wojny całymi hordami i ze wszystkich stron – a zdarza się to naprawdę często. A kiedy do hordy dochodzi jeden (lub nawet więcej!) z trudniejszych, większych przeciwników (albo boss) – możemy od razu szykować się na niesamowicie krwawą i wymagająca jatkę!

Wyzwaniem będą nie tylko przeciwnicy, których napotykamy na naszej drodze ku szczytowi Olimpu, ale też bossowie. Gra zaoferuje nam całą gamę różnorodnych bossów, będących nie tylko greckimi bóstwami, ale także potężnymi potworami z mitologii. Co więcej, każdy boss jest wyjątkowy i niepowtarzalny zarówno pod względem gabarytów, wyglądu oraz ataków. Dzięki temu, kiedy napotykamy na swojej drodze nowego bossa, na dobrą sprawę nie wiemy czego się spodziewać – tak więc za każdym razem musimy nauczyć się, jak walczy i zachowuje się nasz nowy wróg. 

Jednym z najprzyjemniejszych (moim zdaniem) elementów walki są finishery oraz sekwencje QTE (quick time event), które spotkamy nie tylko w trakcie pojedynków z bossami, ale także z każdym nawet najzwyklejszym przeciwnikiem. Finishery są unikatowe dla danego wroga, co niezwykle urozmaica rozgrywkę oraz zwiększa przyjemność, którą z niej czerpiemy. Natomiast sekwencje QTE sprawdzają nasz czas reakcji, co jest dodatkowym elementem testującym, a co za tym idzie – rozwijającym nasze zdolności. 


Wyposażenie Kratosa

W trakcie rozgrywki co i rusz będziemy pozyskiwać nowego rodzaju bronie oraz elementy wyposażenia. Każdy oręż jest wyjątkowy nie tylko pod względem estetycznym, ale także możliwości ataków – jedna będzie zadawać szybkie ataki z dystansu, druga wolne lecz niezwykle silne ataki z bliska, a trzecia jeszcze inne. Pozwala to na doskonałe mieszanie i dobieranie jak najkorzystniejszych ciosów do danego przeciwnika, a także niesamowicie ubarwia nam rozgrywkę. Warto też wspomnieć o tym, iż wszystkie z posiadanych przez Kratosa przedmioty mogą zostać przez nas ulepszone za pomocą zbieranych w grze czerwonych orbów. Ulepszenia zwiększają nie tylko obrażenia, jakie możemy wykonywać daną bronią, ale także odblokowują nam nowe, jeszcze silniejsze i bardziej zjawiskowe ataki do wykonania za pomocą danego oręża. 

Na wyposażeniu boga wojny znajdą się nie tylko wszelakiego rodzaju bronie, ale także przedmioty, które umożliwią nam odkrycie lub też dostanie się w miejsca, które wcześniej nie były dla nas dostępne. Wszystkie z tych rzeczy mogą też zadawać wrogom określonego rodzaju obrażenia, jednak ich główną funkcją jest odsłanianie przed nami wcześniej ukrytych tajemnic. Sprawiają one, że gracz ma ochotę przejść grę jeszcze raz w trybie nowa gra+, ponieważ sekrety te pojawiają się już na samym początku gry, jednak bez danego sprzętu nie mamy możliwości ich odkrycia. Uważam to za bardzo ciekawe rozwiązanie, które przekona wielu odbiorców do spędzenia z God of War 3 jeszcze więcej czasu.


Zagadki w grze God of War 3

God of War 3 nie jest grą o nieprzerwanej bitwie, bowiem nasz wojownik zmierzy się też z wszelkiego rodzaju zagadkami testującymi umysł. Produkcja ta nie tłumaczy nam, co dokładnie mamy zrobić, jedynie określa miejsce docelowe naszej obecnej podróży. Kiedy napotykamy na swojej drodze przedziwny pokój z nieokreślonym przejściem, sami musimy domyśleć się co należy zrobić, aby odblokować drzwi. Nie raz całe sekwencje składają się w głównej mierze z samych tylko niebanalnych zagadek, które musimy rozwiązać. Bardzo cenię sobie, kiedy gry testują zarówno nasz refleks, jak i umysł, ponieważ dzięki temu mamy nie tylko bardzo różnorodny gameplay, przy którym nie sposób się nudzić, ale dodatkowo rozwijamy się na szerokiej gamie aspektów. 


"Wszystko, co piękne, jest naprawdę trudne."

God of War 3 zachwycał grafiką już w 2010 roku, kiedy to po raz pierwszy ukazał się jako ekskluzywna gra na konsole PlayStation 3. Wersja zremasterowana tej produkcji, jaką otrzymaliśmy pięć lat później na PlayStation 4, także nie zawiodła pod względem oprawy graficznej. Przystosowana do obecnej rozdzielczości, z wyostrzonymi i poprawionymi teksturami oraz, co najważniejsze – ze zjawiskowymi, niezwykle malowniczymi pejzażami – niesamowicie zachwyca. W odświeżonej wersji gry możemy nie tylko zatrzymywać się i podziwiać otaczające nas piękne widoki, ale także uwieczniać je za pomocą dodanego do produkcji trybu fotograficznego (który, oczywiście, działa także w każdym innym momencie gry, nawet w trakcie cutscenek). Dzięki temu zostaną one zachowane na zawsze i w dowolnym momencie będziemy mieli możliwość podziwiania ich i przeżywania świetnych wspomnień związanych z tą grą. 


"Człowiek zupełnie nietknięty szałem nie wejdzie do świątyni muz."

Ścieżka dźwiękowa God of War 3 jest zjawiskowa – potrafi jednocześnie rozbudzić naszą chęć i zapał do walki oraz zachwycić swoją wzniosłością i pięknem. Muzyka wręcz podkreśla siłę, jaką obdarzony jest nasz bohater. Melodia oraz instrumenty brzmią jakby były wyjęte prosto ze starożytności, a kiedy połączymy to z chórem, który śpiewa w języku Greckim dodatkowo zwiększa się nasza immersja i mamy wrażenie, że świat przedstawiony w tej produkcji wręcz wylewa się z głośników całkowicie nas pochłaniając.


"Światło jest cieniem Boga."

God of War 3 Remastered podobnie jak oryginał, jest genialną grą pod każdym aspektem, jaki ma nam do zaoferowania. Fabuła, choć krótka, stanowi emocjonujące i pełne zwrotów akcji zakończenie opowieści młodego Kratosa. Rozgrywka natomiast oferuje nam wiele możliwości, dzięki którym odbiorca nie jest w stanie się nudzić. Niektóre etapy oraz przeciwnicy potrafią doprowadzić do szału przez to, jak skomplikowane potrafią one być, jednak pokonanie każdego z nich stanowi ogromną satysfakcję. Odświeżona wersja produkcji dodatkowo oferuje nam tryb fotograficzny, dzięki któremu mamy możliwość uwiecznienia najlepszych momentów z naszej walki, przerywników filmowych czy też fantastycznych, poprawionych graficznie widoków, które spotkać możemy w każdym etapie gry. Uważam, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana gier z gatunku hack&slash, osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tą serią, czy też miłośników mitologii greckiej. God of War 3 Remastered oferuje nam wspaniałą podróż, pełną niezwykle wymagających, boskich przeciwników oraz zagadek, których nie sposób zapomnieć.

Barbarina333
Barbara Stopczyk @barbarina333

Basia to miłośniczka gier wideo, książek, lalek i fotografii. Gry wideo to jej największa pasja, od zawsze były one częścią jej życia. Uwielbia nie tylko w nie grać, ale też o nich pisać, stąd jej zamiłowanie do tworzenia recenzji. W przyszłości pragnie pracować w game devie lub jako profesjonalna recenzentka gier.WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Za Imperatora! Warhammer 40k: Boltgun - recenzja gry

20 kwietnia 2024 Recenzje gier

Od momentu premiery w 2023 roku, Warhammer 40k: Boltgun kusił mnie jednym - samym faktem użycia fenomenalnego bitewniaka w tytule. Czy herezja została wypleniona? Przekonajmy się.

Wielkanocny Konkurs na WymieńGry.pl: Wymieniaj się i ustrzel koszulkę!

27 marca 2024 Aktualności

Przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego.. zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie. Gotowi na strzelanie?

Zafascynujesz się przedwojenną Warszawą - recenzja The Thaumaturge 2024

16 marca 2024 Recenzje gier

The Thaumaturge zostało stworzone przez polskie studio Fool’s Theory, które postanowiło przenieść nas na początek XX wieku do Warszawy. Przyznaję, że jest to pomysł dość nietuzinkowy.

Przeszłości nie da się wymazać - recenzja The Medium

11 marca 2024 Recenzje gier

Serwisy klasyfikują The Medium jako horror psychologiczny z widokiem z trzeciej osoby. Jak jest naprawdę?

Do góry