Zmora wszystkich graczy – przegrzewająca się konsola - Poradniki
Poradniki

25 października 2020

maciej_spc maciej_spc

Zmora wszystkich graczy – przegrzewająca się konsola

Zmora wszystkich graczy – przegrzewająca się konsola - Poradniki

Przegrzewająca się konsola to częsta usterka. Oznacza, że z naszym sprzętem dzieje się coś niedobrego. Nieraz bywa, że źródłem problemu jest zwykły, zalegający kurz. Są jednak sytuacje, kiedy problem jest nieco głębszy i wynika z wad samego sprzętu.

Objawy przegrzania się konsoli

Po czym można poznać, że mamy do czynienia z przegrzewającą się konsolą? Pierwszym sygnałem będzie uruchamianie się wiatraków z pełną prędkością w najbardziej intensywnych momentach gry. Pewność uzyskać można wtedy, kiedy zacznie dochodzić do samoistnego wyłączania się gry.

Przegrzewająca się konsola przyczyny

Źródło: Youtube Mystic

Dlaczego moja konsola się grzeje?

Przyczyną przegrzewającej się konsoli zazwyczaj jest niewydolność układu chłodzenia. Układ ten musi być niezwykle sprawny, zwłaszcza w dobie gier z super grafiką. Im lepsza grafika, tym wyższa temperatura pracy – jest to zwłaszcza dostrzegalne przy próbie uruchomienia najnowszych gier na najwyższych ustawieniach graficznych. W takiej sytuacji obniżanie jakości grafiki jest tylko chwilowym rozwiązaniem – zresztą, po to zainwestowaliśmy w konsolę, aby cieszyć się grami w najwyższej jakości.

Przyczyny przegrzewania się konsoli

Najczęstszą przyczyną przegrzewania się konsoli jest od dawna niewymieniana pasta termoprzewodząca. Na drugim miejscu jest kurz, który zalega we wnętrzu konsoli. Dlatego wymianę pasty warto połączyć z dokładnym wyczyszczeniem sprzętu. Warunki, w których przechowywana jest konsola, mają istotne znaczenie. Mocno zakurzone pomieszczenia ze słabą cyrkulacją powietrza, dodatkowo pogarszaną często przez umieszczenie konsoli na wąskiej półce, to przyczyny przegrzewającej się konsoli, którym koniecznie trzeba zaradzić. W najgorszej sytuacji źródłem przegrzania się sprzętu będzie jego zalanie, a także uszkodzenie wentylatora lub innych komponentów układu chłodzenia.

Co zrobić z przegrzewającą się konsolą?

Skuteczne rozwiązanie problemu jest tylko jedno. W pierwszej kolejności wskazane jest, aby dokładnie wyczyścić konsolę ze wszelkiego kurzu, a przy okazji sprawdzić i wymienić pastę termoprzewodzącą oraz termopady. W tym miejscu należy pamiętać o tym, że jakość komponentów ma istotne znaczenie – zdecydowanie lepiej jest na nich nie oszczędzać. Jeśli poskąpimy na tym etapie, będziemy musieli się zmierzyć z powracającym problemem przegrzewającej się konsoli. Jeśli jednak te kroki nie pomogą, konieczne będzie udanie się do serwisu i naprawienie konsoli – zwłaszcza jeśli przyczyna leży w uszkodzonym układzie chłodzenia.

Profilaktyka sprzętu

Zdecydowanie lepiej jest podjąć działania, które uchronią nas przed problemem przegrzewającej się konsoli. Najprostszym z nich jest ustawienie konsoli w przewiewnym, niezabudowanym miejscu oraz regularne jej czyszczenie. Jeśli mamy podejrzenie, że sprzęt uległ usterce i wciąż posiadamy ważną gwarancję – lepiej sprawdzić sprzęt w ramach gwarancji, ponieważ zerwanie plomb przy rozkręcaniu konsoli bezpowrotnie pozbawi nas dodatkowego zabezpieczenia.

Codzienne czyszczenie i odpowiednia wentylacja

Puszka ze sprężonym powietrzem powinna znaleźć się na liście rzeczy w naszej podręcznej szufladzie dla wszystkich urządzeń. Jeśli nasze PS4 się przegrzewa, jednym z najbardziej oczywistych powodów może być gromadzenie się kurzu w konsoli. W tym celu powinniśmy sprawdzić czystość konsoli.

Czyszczenie konsoli

Źródło: PlayStation

  1. Odłącz PS4 i znajdź płaską powierzchnię do pracy.
  2. Weź puszkę ze sprężonym powietrzem i delikatnie kieruj ją przez otwory wentylatora na PS4.
  3. Wyczyść wszystkie porty USB.
  4. Odwróć PS4 i delikatnie dmuchnij raz jeszcze puszką w porty USB.
  5. Kiedy poczujesz się usatysfakcjonowany, wytrzyj PS4 ściereczką z mikrofibry.
  6. Użyj ściereczki z mikrofibry, aby dokładnie sprawdzić porty USB i inne małe szczeliny w PS4.
  7. Podłącz ponownie konsolę i zobacz, czy ustąpiły problemy z przegrzewaniem.


WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS4, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

2 lata WymieńGry!

10 marca 2021 Aktualności

Świętujemy dziś 2 urodziny WymieńGry.pl. Mamy dla Was kilka słów podsumowania, kilka konkursów oraz kilka planów na przyszłość :)

Konkursy z okazji 2 urodzin WymieńGry

10 marca 2021 Aktualności

Z okazji 2 urodzin WymieńGry przygotowaliśmy dla Was konkursy z nagrodami. Zapowiadamy również nowe funkcje w serwisie. Zobacz konieczne co dla Ciebie mamy!

Samuraju, co tu się stało?

15 grudnia 2020 Recenzje gier

Cyberpunk 2077 był z pewnością jedną z najbardziej oczekiwanych gier roku, jeśli nie ostatnich 5 lat. Po ogromnym sukcesie Wiedźmina 3 i zdobyciu tytułu Gry Roku w 2015 fani cyberpunka grzecznie czekali na produkcję, która podbije świat, wyznaczy nowe trendy w grach RPG, stanie się...

Najlepsze promocje z grami na Black Friday [LISTA]

27 listopada 2020 Aktualności

Zebraliśmy dla Was najlepsze promocje z grami na Black Week 2020. Poniżej znajdziecie linki do Allegro oraz sklepów, gdzie można zakupić gry na konsole PS5, PS4, XONE oraz SWITCH w atrakcyjnych cenach.

Do góry