PlayStation 5 z napędem czy bez? Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem konsoli - Poradniki
Poradniki

21 listopada 2022

Barbarina333 Barbarina333

PlayStation 5 z napędem czy bez? Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem konsoli

PlayStation 5 z napędem czy bez? Wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem konsoli - Poradniki

Już za kilka dni Black Friday, w trakcie którego będziemy mieli możliwość kupna mnóstwa produktów w okazyjnych cenach, w tym konsole obecnej generacji. Jeśli wasz wybór padł na PlayStation 5, lecz dalej zastanawiacie się, którą wersję sprzętu bardziej opłaca się nabyć, ten artykuł jest specjalnie dla was!

W skrócie:

 • PS5 digital i PS5 z napędem posiadają takie same podzespoły, w wersji digital brakuje napędu optycznego;
 • PlayStation 5 z napędem umożliwia odtwarzanie filmów DVD i Blu-ray;
 • Obydwie konsole są najczęściej sprzedawane w zestawach z grami lub dodatkowymi kontrolerami;
 • PlayStation 5 z napędem jest lepiej dostępna w sklepach;
 • PlayStation Store to oficjalny sklep online z cyfrowymi grami, które po zakupie są na stałe przypisane do konta;
 • PlayStation Plus (PS+) Essential to abonament subskrypcyjny z możliwością pobrania z Internetu kilku wybranych gier każdego miesiąca;
 • Koszt subskrypcji PlayStation Plus Essential na rok wynosi 240 zł;
 • Subskrypcja PS+ jest wymagana do gier multiplayer w trybie online;
 • Po zakończeniu subskrypcji nie zagramy w gry pobrane poprzez PS+;
 • Średni roczny koszt zakupu jednej gry co miesiąc to ok. 3000 zł (przy cenie 250zł za grę);
 • Koszt wymiany gier pudełkowych poprzez serwis WymieńGry to ok. 2-3zł + koszty wysyłki;
 • Gry cyfrowe są zazwyczaj droższe od gier pudełkowych;
 • Zwrot gry cyfrowej zakupionej w PlayStation Store jest niemal niemożliwy;
 • Wersja PS5 digital będzie dobra dla osób, które cenią wygodę, mogą sobie pozwolić na sporo większe wydatki związane z zakupem cyfrowych tytułów i posiadają dobry, stabilny Internet;
 • Wersja PS5 z napędem sprawdzi się lepiej u osób, które grają od czasu do czasu i wolą mieć możliwość wymiany lub sprzedaży ukończonych gier.

Specyfikacja konsoli PlayStation 5

W przypadku obecnej generacji konsoli od Sony, na rynku dostępne są jej dwie wersje - PlayStation 5 z napędem oraz wersja digital. Producenci nie stworzyli jeszcze innych rodzajów sprzętu, takich jak np. Slim czy Pro, jak w przypadku PlayStation 4. Zajrzyjmy więc w sam środek tego, co skrywają w sobie najnowsze konsole niebieskich:

Rodzaj podzespołu PlayStation 5 z napędem PlayStation 5 digital
CPU 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2 8-rdzeniowy, 3,5 GHz (zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura Zen 2
GPU 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość) 10,28 TFLOPS, 36 CUs (2,23 GHz, zmienna częstotliwość), zmodyfikowana architektura RDNA 2
Pamięć operacyjna 16 GB GDDR6/256-bit 16 GB GDDR6/256-bit
Przepustowość pamięci 448 GB/s 448 GB/s
Pamięć wewnętrzna customowy dysk SSD 825 GB customowy dysk SSD 825 GB
Przepustowość I/O (in-out) 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana) 5.5 GB/s (surowa), 8-9 GB/s (skompresowana)
Możliwość rozszerzenia pamięci dysk SSD (NVMe) dysk SSD (NVMe)
Pamięć zewnętrzna USB HDD USB HDD
Napęd optyczny 4K UHD Blu-ray brak

Obydwie konsole PlayStation 5 posiadają te same podzespoły, różnią się od siebie jedynie napędem optycznym - w przypadku wersji digital po prostu go nie ma. Oznacza to, że konsole działają w ten sam sposób, z taką samą prędkością i wydajnością, jednak wersja z napędem dodatkowo umożliwia nam uruchomienie płyt Blu-ray oraz DVD - zarówno tych z grami z PlayStation 4, jak i filmami. Co więcej, każdy film na płycie Blu-ray, jaki umieścimy w konsoli PlayStation 5, zostanie wyświetlony w formacie 4K Ultra HD.

Zakupy Playstation 5

Cena i dostępność konsoli PlayStation 5

Obecnie o wiele łatwiej jest znaleźć konsole PlayStation 5 w sklepach Internetowych, jednak dalej są one ciężko dostępne w sklepach stacjonarnych. Co więcej, w związku z ogólnokrajową inflacją Sony w ostatnim czasie zdecydowało się podnieść ceny swoich produktów, jednak w trakcie Black Friday była okazja kupić PS5 w przystępniejszej cenie. Poniższe zestawienie prezentuje wybrane, najlepsze oferty z kilku popularnych sklepów AGD, ostatnio aktualizowane 23.11.2023r.:

Sklep Oferta Cena
Media Expert Konsola SONY PlayStation 5 + Star Wars Jedi: Ocalały Gra PS5 2 869,84 zł
Media Expert Konsola SONY PlayStation 5 + Gogle VR SONY PlayStation VR2 + Horizon Call of the Mountain (klucz aktywacyjny) 5 436,31 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) z napędem 2 699 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) z napędem + Call of Duty Modern Warfare III 2 299 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 Digital (PS5) + dodatkowy pad (biały) 2 197 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 Digital (PS5) + słuchawki PULSE 3D (czarny) 2 249 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) z napędem + słuchawki PULSE 3D (biały) 3 111 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) z napędem + Call of Duty: Modern Warfare III 3 033 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 (PS5) z napędem + EA SPORTS FC 24 2 299 zł
RTVeuroAGD Konsola Sony PlayStation 5 Digital Edition (PS5) + God of War Ragnarok 2 099 zł

Kupując konsole PlayStation 5 musimy liczyć się z tym, że polskie sklepy AGD sprzedają je jedynie w zestawach w dodatkowym kontrolerem lub dodatkowymi grami. Zdecydowanie największy wybór możemy znaleźć w sklepie RTVeuroAGD. PlayStation 5 w wersji digital jest tańsza od wersji z napędem średnio o 300-500zł (w zależności od zestawu), jednak to PS5 z napędem jest lepiej dostępna. Kupując konsole PS5 musimy pamiętać o sprawdzaniu nowych kodów promocyjnych oraz specjalnych promocji dla członków programów lojalnościowych, dzięki którym uzyskamy jeszcze niższe ceny.

Koszt gry pudełkowej, a koszt gry cyfrowej

Wiele osób uważa, iż gry pudełkowe są droższe od gier w wersji cyfrowej, ponieważ wiążą się z nimi koszty wytworzenia dysku, opakowania itd. Jednak jest zupełnie inaczej - gry w wersji digital są najczęściej droższe od tych w wersji fizycznej. Przykładowo: gra God of War: Ragnarok w wersji pudełkowej na premierę kosztowała 299 zł (wersja PS4 kompatybilna z PS5, wersja na PS5 - 319 zł), natomiast wersja cyfrowa w PlayStation Store - 339 zł. Same promocje zdecydowanie częściej pojawiają się na pudełkowe wydania gier, a co więcej - po okresie kilku tygodni ich ceny często zostają obniżone w wielu sklepach, gdzie w PS Store musimy wyczekiwać sezonowych wyprzedaży. Ponadto, zwrot cyfrowej gry, która jednak nie przypadła nam do gustu, jest praktycznie niemożliwy na PlayStation Store. Osoby decydujące się na PS5 w wersji digital muszą liczyć się z tym, że niejednokrotnie przyjdzie im zapłacić więcej za grę, niż osoby posiadające konsole z napędem, oraz nie będą w stanie zwrócić produktu, który jednak im się nie spodobał.

Jedną z największych zalet kupowania gier pudełkowych na konsole jest możliwość odsprzedania ich po ukończeniu rozgrywki lub wymiany na inną, interesującą nas pozycję za pośrednictwem WymieńGry.pl lub innych serwisów ogłoszeniowych. Jest to naprawdę wygodne i opłacalne rozwiązanie, dzięki któremu nie musimy za każdym razem wydawać pieniędzy na interesujący nas tytuł. Często nie będziemy musieli nawet dopłacać za inną produkcję, wystarczy że zapłacimy za wysyłkę. Dodatkowo, możliwość wymiany gier jest korzystna dla osób, które nie posiadają lub też nie chcą marnować miejsca w domu na stosy pudełek z grami! Jeśli zaś chodzi o sprzedaż oraz kupno gier używanych, możemy znaleźć je w naprawdę świetnych cenach, niekiedy nawet o połowę niższych niż w sklepach.

PS5 wybór z napędem lub bez

Porównanie korzyści

Obydwie wersje konsoli PlayStation 5 mają swoje mocne i słabe strony, jednak to wersja z napędem posiada zdecydowanie więcej zalet. Jak już wspominałam, za jej pośrednictwem będziemy mogli uruchomić nie tylko gry z poprzedniej generacji, ale też filmy na DVD oraz Blu-ray w jakości 4K Ultra HD. Dodatkowo, gry pudełkowe (które uruchomimy tylko z PS5 z napędem) możemy później odsprzedać lub wymienić na inny tytuł poprzez Wymień Gry, na co nigdy nie pozwolą nam gry w wersji cyfrowej. Sama konsola PS5 z napędem jest lepiej dostępna w Internetowych sklepach AGD niż wersja digital. PS5 bez napędu jest jednak tańsza, ale biorąc pod uwagę wyższe ceny gier cyfrowych w PlayStation Store od gier pudełkowych dostępnych w sklepach może okazać się, że posiadacze PS5 digital zapłacili za wszystko (czyli - sprzęt, gry i subskrypcję PlayStation Plus Essential) więcej niż właściciele konsoli z napędem. Ponadto, nie wszyscy posiadają szybkie łącze Internetowe, co sprawia, iż pobieranie gry, która waży około 100gb, może zająć nawet kilka dni, kiedy zgranie jej z płyty wymaga jedynie kilkunastu minut oraz czasami chwili na pobranie dodatkowej aktualizacji.

Wersja PS5 digital będzie dobra dla osób, które mają dobry Internet, cenią wygodę i mogą sobie pozwolić na większe wydatki związane z zakupem cyfrowych tytułów. Wersja PS5 z napędem będzie zdecydowanie lepsza dla osób, które grają od czasu do czasu i wolą móc wymieniać lub sprzedawać ukończone gry.

Inne koszty związane z konsolą PS5

Poza kwota, jaką przeznaczymy na zakup konsoli, musimy też pamiętać o przyszłych wydatkach z nią związanych. Po pierwsze, pewnie większość z nas będzie chciała zaopatrzyć się w subskrypcję PlayStation Plus Essential, która oferuje nam darmowe tytuły oraz możliwość grania online. Należy pamiętać, że wszystkie produkcje pozyskane poprzez PS Plus staną się dla nas niedostępne, jeśli zrezygnujemy z subskrypcji, a rozgrywka sieciowa jest bez niej niemożliwa. Cena PS+ Essential za rok wynosi 240 zł (dla porównania kwota za roczną subskrypcję Game Passa wynosi 443,89 zł). Po drugie, ustalając, że co miesiąc będziemy kupować grę na premierę, której średnia kwota wyniesie około 250 zł, to w ciągu dwunastu miesięcy zapłacimy 3000 zł. Jeśli jednak zakupimy konsolę PS5 z napędem i zdecydujemy się na stałe wymienianie fizycznych kopii gier, będziemy w stanie zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy.

Decydując się na wymianę gry poprzez serwis WymieńGry.pl, zaoszczędzimy też na wysyłce, ponieważ WymieńGry współpracuje z GlobKurier, dzięki któremu możecie wysyłać paczki w niższych cenach! Poza wymianą możemy także sprzedawać oraz kupować gry używane, także za pośrednictwem WymieńGry, gdzie bardzo często można znaleźć tytuły w świetnym stanie w cenie o około 1/3 (lub więcej) niższej niż cena bazowa w sklepie AGD. Fizyczne wydania gier pozwolą nam zaoszczędzić w ciągu roku sporo pieniędzy, natomiast wersje cyfrowe gier zostają na stałe przywiązane do naszego konta, i nie istnieje sposób na ich wymianę lub sprzedaż.

Jakie PS5 wybrać

Podsumowanie

Zdecydowanie łatwiej jest kupić PlayStation 5 w wersji z napędem niż PS5 digital, ponieważ jest ona częściej dostępna w Internetowych sklepach AGD. Sama różnica cenowa pomiędzy dwoma wersjami konsoli PS5 jest nieznaczna, jednak PS5 z napędem pozwala nam zaoszczędzić sporą kwotę w ciągu roku dzięki wymienianiu pudełkowych wersji gier na inne produkcje lub sprzedaży używanych tytułów. Dodatkowo, PlayStation 5 z napędem umożliwia odtwarzanie filmów na nośnikach DVD i Blu-ray, co nie jest możliwe na wersji digital. Więcej zastosowań jak i zalet posiada konsola PS5 z napędem, jednak jeśli ktoś jest posiadaczem szybkiego Internetu i uważa, że nie ma czasu na wymianę pudełkowych wersji gier, PS5 digital będzie dla niego lepszą opcją.

Zdjęcie główne do tego wpisu pochodzi ze strony playstation.com

Barbarina333
Barbara Stopczyk @barbarina333

Basia to miłośniczka gier wideo, książek, lalek i fotografii. Gry wideo to jej największa pasja, od zawsze były one częścią jej życia. Uwielbia nie tylko w nie grać, ale też o nich pisać, stąd jej zamiłowanie do tworzenia recenzji. W przyszłości pragnie pracować w game devie lub jako profesjonalna recenzentka gier.WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Stanąć twarzą w twarz z własnymi koszmarami. Hellblade: Senua’s Sacrifice - recenzja gry (XSX/Xbox Remote Play)

22 maja 2024 Recenzje gier

Druga połowa maja dla fanów Ninja Theory i Hellblade: Senua’s Sacrifice będzie bardzo gorąca. Wróć, raczej mroczna!

Szerzenie zarządzanej demokracji. Helldivers 2 - recenzja gry (PS5)

20 maja 2024 Recenzje gier

Kooperacyjna strzelanka trzecioosobowa opracowana przez Arrowhead Game Studios i opublikowana przez Sony Interactive Entertainment - "to jedna z najlepszych gier ostatniego czasu w jakie grałem".

Egzystencjalne dylematy zakonnicy - recenzja Indika (2024)

9 maja 2024 Recenzje gier

Lubię gry, którym łatwo można przypiąć łatkę „dziwna”. Przenosimy się do zimnej, brudnej Rosji i lądujemy w jednym z monastyrów gdzieś na pustkowiu.

Eve duchowym spadkobiercą 2B - recenzja Stellar Blade

3 maja 2024 Recenzje gier

Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że jest to niedopracowany thriller science-fiction, jednak jest to stwierdzenie dalekie od prawdy...

Do góry