Laptop czy komputer do gier? Te kwestie weź pod uwagę! - Poradniki
Poradniki

23 maja 2023

maciej_spc maciej_spc

Laptop czy komputer do gier? Te kwestie weź pod uwagę!

Laptop czy komputer do gier? Te kwestie weź pod uwagę! - Poradniki

Artykuł sponsorowany

Laptop gamingowy – zalety i wady

Najważniejszą zaletą laptopa gamingowego jest mobilność. Zabierzesz go ze sobą na urlop i do rodziny, choć w niektórych sytuacjach ze względu na duży ciężar oraz rozmiary transport może być utrudniony. Komputery przenośne są rzeczywiście dużo wygodniejsze od stacjonarnych – przyznają to nawet fani tych ostatnich. Ponadto laptopy gamingowe z reguły oferują lepszy stosunek ceny do jakości: https://www.komputronik.pl/search-filter/5022/laptopy-do-gier. Koszt zakupu dwóch zestawów o zbliżonych parametrach jest raczej podobny, ale w przypadku laptopa nie musisz dodatkowo kupować ekranu, klawiatury oraz głośników (choć zazwyczaj warto to zrobić).

Największą wadą laptopów gamingowych jest brak możliwości dokonania modernizacji. W przypadku pecetów upgrade’y są czymś standardowym, a dobry komputer stacjonarny może służyć przez długie lata przy relatywnie niewielkich wydatkach. Niektóre laptopy gamingowe umożliwiają co prawda dołożenie dodatkowej kości RAM, ale to kropla w morzu potrzeb. Inną wadą komputera przenośnego do gier są problemy z chłodzeniem. Nawet najlepsze chłodzenie oraz dodatkowa podstawka chłodząca nie są w stanie całkowicie wyeliminować problemów ze zbyt dużą temperaturą.

Komputer stacjonarny do gier – zalety i wady

Komputery stacjonarne do gier cieszą się nieco większą popularnością od laptopów gamingowych. Nie ma co się dziwić – każdy gracz może samodzielnie wybrać podzespoły, które wejdą w skład zestawu. Masz możliwość wybrania procesora, karty graficznej oraz pozostałe części zgodnie z twoimi preferencjami, choć gotowe zestawy złożone przez producentów też są dobrym rozwiązaniem: https://www.komputronik.pl/search-filter/5801/komputery-do-gier. Co więcej, komputer do gier świetnie współpracuje z dodatkowymi akcesoriami, a do tego pozwala na zaprojektowanie efektywnego chłodzenia, co przekłada się na dużo lepszą wydajność podczas rozgrywki. Ponadto peceta możesz w przyszłości modernizować, zamiast kupować zupełnie nowy zestaw – to bardziej ekonomiczne rozwiązanie, jeśli przyjmiesz dłuższą perspektywę czasową!

Najpoważniejszą wadą komputerów stacjonarnych do gier jest niska mobilność oraz konieczność dokupienia dodatkowych akcesoriów. Ekran, myszka, klawiatura oraz słuchawki lub głośniki to absolutna konieczność, a lista zakupów wcale nie musi się na tym kończyć. Dodatki to nieraz koszt kilku tysięcy złotych, a bez nich komfortowa rozgrywka jest trudna, a wręcz niemożliwa. Co więcej, komputer stacjonarny wymaga stałego źródła zasilania i zużywa więcej prądu podczas pracy, zaś peryferia trzeba podłączyć za pomocą kabli, które wiecznie się plączą i tworzą straszny bałagan.


Jak wybrać laptop gamingowy lub komputer do gier?

Wybierając laptop gamingowy lub komputer do gier kieruj się przede wszystkim parametrami technicznymi. Zapewnienia producenta, komunikaty marketingowe oraz wygląd to istotne czynniki, ale znacznie ważniejsza jest wydajność, moc obliczeniowa i zużycie prądu. Do komfortowej rozgrywki w najnowsze tytuły wystarczy 16 GB pamięci RAM, choć jeśli masz taką możliwość, to postaw na model z 32 GB RAM. Wydajny procesor oraz karta graficzna są rzecz jasna kluczowe – postaraj się, żeby dysponowały doskonałą wydajnością.

Zwróć uwagę na rzadziej podejmowane, ale równie istotne kwestie. Koniecznie zainwestuj w dobry, markowy zasilacz z certyfikatem 80Plus w wersji co najmniej srebrnej. W ten sposób zmniejszysz ryzyko spalenia sprzętu. Kup dodatkowe chłodzenie procesora oraz karty graficznej – to domyślnie zainstalowane przez producenta jest bardzo słabe. Dzięki dobremu chłodzeniu oraz paście termoprzewodzącej wysokiej jakości możesz podkręcić procesor, co przełoży się na znacznie lepszą wydajność w grach!WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Za Imperatora! Warhammer 40k: Boltgun - recenzja gry

20 kwietnia 2024 Recenzje gier

Od momentu premiery w 2023 roku, Warhammer 40k: Boltgun kusił mnie jednym - samym faktem użycia fenomenalnego bitewniaka w tytule. Czy herezja została wypleniona? Przekonajmy się.

Wielkanocny Konkurs na WymieńGry.pl: Wymieniaj się i ustrzel koszulkę!

27 marca 2024 Aktualności

Przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego.. zachęcamy do wzięcia udziału w naszej zabawie. Gotowi na strzelanie?

Zafascynujesz się przedwojenną Warszawą - recenzja The Thaumaturge 2024

16 marca 2024 Recenzje gier

The Thaumaturge zostało stworzone przez polskie studio Fool’s Theory, które postanowiło przenieść nas na początek XX wieku do Warszawy. Przyznaję, że jest to pomysł dość nietuzinkowy.

Przeszłości nie da się wymazać - recenzja The Medium

11 marca 2024 Recenzje gier

Serwisy klasyfikują The Medium jako horror psychologiczny z widokiem z trzeciej osoby. Jak jest naprawdę?

Do góry