Jak niskim kosztem przyspieszyć komputer? - Poradniki
Poradniki

4 maja 2023

krowek krowek

Jak niskim kosztem przyspieszyć komputer?

Jak niskim kosztem przyspieszyć komputer? - Poradniki

Artykuł sponsorowany

Po pewnym czasie użytkowania komputera lub laptopa może się okazać, że nie działa on już tak dobrze jak niegdyś. Na przykład zaczyna się zacinać, aplikacje same się wyłączają bądź nie działają prawidłowo, lub wczytywanie danych w grach bardzo długo trwa. Jest wiele sposobów, które można wykorzystać, aby zaradzić temu stanowi rzeczy.

My poniżej przedstawimy dwa, dotyczące modernizacji hardware’u, a więcej rozwiązań można znaleźć np. na portalu TechPolska, w tym opcje związane z oprogramowaniem. Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas wskazówki okażą się pomocne!

Wymień pamięć RAM (lub dołóż kolejną kość)

Wymiana lub dołożenie pamięci RAM to skuteczny sposób na zwiększenie wydajności komputera. Pamięć RAM odpowiada za tymczasowe przechowywanie danych, które są aktualnie wykorzystywane przez system operacyjny i aplikacje. Najprościej ujmując, im więcej RAM-u, tym więcej danych można przechowywać tymczasowo, co wpływa na szybkość działania systemu.

Jeśli korzystamy z wielu aplikacji jednocześnie lub z gier i programów, które wymagają dużo zasobów systemowych, to warto zainwestować w większą ilość pamięci RAM. Jeśli nasza płyta główna obsługuje więcej niż jedną kość pamięci i mamy wolne miejsce, to warto rozważyć dołożenie kolejnej kości, zamiast wymiany istniejącej. Dzięki temu osiągniemy większą wydajność przy mniejszych kosztach.

Wcześniej jednak trzeba się upewnić, z jakimi kośćmi jest kompatybilna płyta główna, zarówno pod względem pojemności, jak i innych parametrów. Wymiana RAM-u nie należy do skomplikowanych zadań, czy to w laptopie, czy komputerze osobistym, więc wiele osób poradzi sobie z tym zadaniem na własną rękę. Jeśli jednak ktoś nie czuje się pewny w tego typu operacjach, zawsze można udać się do serwisu.

Zainwestuj w dysk SSD

Zastosowanie dysku SSD (Solid State Drive) to kolejny skuteczny sposób na przyspieszenie pracy sprzętu, który obecnie nie wiąże się z ogromnymi kosztami, jako że dyski SSD już znacznie staniały. 

W porównaniu do tradycyjnego dysku twardego (HDD), dysk SSD charakteryzuje się znacznie krótszym czasem oczekiwania na dostęp do danych. W praktyce oznacza to, że aplikacje, system operacyjny oraz inne pliki są wczytywane i uruchamiane dużo szybciej, co zwiększa ogólną wydajność komputera.

Przed zakupem dysku SSD warto jednak sprawdzić, czy płyta główna obsługuje ten rodzaj dysku, a także jaki format dysku jest nam potrzebny. Dyski SSD występują w różnych rozmiarach i formatach - trzeba wybrać odpowiedni dla swojego sprzętu, inaczej nie będzie można ich podłączyć.

Gdy już wybierzemy odpowiedni dysk, trzeba dokładnie przeanalizować, jakie dane i aplikacje przeniesiemy na nowy dysk, zwłaszcza jeśli nie mamy do dyspozycji dużego budżetu i postawiliśmy na dysk SSD o małej pojemności. Najlepiej przenieść system operacyjny i aplikacje, które najczęściej wykorzystujemy, a mniej używane pliki, które nie wymagają dużej wydajności dysku (np. zdjęcia, dokumenty) przenieść na tradycyjny dysk twardy lub dysk zewnętrzny.WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS5, PS4, Xbox Series X, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Pandemic Train (2023) – recenzja gry

2 grudnia 2023 Recenzje gier

Ostatnia produkcja w tych klimatach, która pochłonęła mnie na wiele godzin to They Are Billions, więc chyba poczułam potrzebę odkrycia kolejnej perełki. Jednak czy to się udało?

Niezwyciężony (The Invincible) 2023 – recenzja gry

28 listopada 2023 Recenzje gier

Produkcja od krakowskiego studia Starward Industries, to dowód na to, że można zrobić świetną adaptację książki i do tego nie zanudzić gracza wędrówką przez nieznane.

Terminator Resistance. Complete Edition - recenzja gry (XSX). No fate

24 listopada 2023 Recenzje gier

Complete Edition to poprawiona i ulepszona grafika, płynna animacja w 60 klatkach i HDR oraz wydane wcześniej DLC Linia Zagłady oraz tryb Infiltratora.

Martwy lub żywy, idziesz ze mną - recenzja RoboCop: Rogue City

21 listopada 2023 Recenzje gier

Tytułom opartym na filmowych licencjach przypięto łatkę crapów... Chciałbym napisać do trzech razy sztuka, ale już przy drugiej próbie krakowski Teyon pokazał, że polski gamedev umie w gry.

Do góry