WGTech #2 - Nowy wymiar grania - Ciekawostki

WGTech #2 - Nowy wymiar grania

WGTech #2 - Nowy wymiar grania - Ciekawostki

Czy są tu jacyś gracze PC?

Podejrzewam, że tak, dlatego spieszę do was z dobrymi wieściami. Oczywiście graczy konsolowych też to dotyczy, chociaż w znacznie mniejszym stopniu. Jak zapewne niektórzy z was wiedzą, miesiąc temu nasi rodacy odpowiedzialni za platformę GOG zapowiedzieli jej nową wersję okraszoną numerkiem 2.0. Osoby niewtajemniczone mogłyby pomyśleć, że skąd taki medialny szum wokół nowej wersji czegoś co jest na rynku od dobrych kilku lat. Otóż jest o czym mówić, bowiem GOG 2.0 ma skupić się na zapewnieniu nam jak najlepszych doświadczeń związanych z graniem na PC.

GOG 2.0 ma łączyć tytuły z różnych platform w jedną wielką bibliotekę. Koniec więc z uruchamianiem coraz to innego launchera w celu zagrania w jakiś konkretny tytuł. Z tego co już wiadomo do GOGa 2.0 można będzie podpiąć gry z:

  • Microsoft Store,
  • Steam,
  • Uplay,
  • Origin,
  • Epic Games Store,
  • Battle.net,
  • Playstation Network.

Od razu zaznaczam, że możliwość połączenia kont konsolowych nie wiąże się z możliwością grania w konsolowe gry. Ma to cel czysto społecznościowy w postaci śledzenia swoich statystyk, jak i statystyk znajomych. W przypadku gier PC, ma to działać na zasadzie zbiorczego launchera, z poziomu którego uruchomimy każdą grę jaką mamy na dysku. Co więcej, nowy GOG zaoferuje coś co lubi chyba każdy gracz - będziemy mogli na nim śledzić nasz czas gry, nasze osiągnięcia, statystyki. Dotyczy to wspomnianych wcześniej konsol, ale oczywiście też gier PC. Także, każdy komu brakowało tego na przykład na Epic Games Store, będzie mógł bez problemu liczyć swój czas spędzony w grze na nowym GOGu.

Według informacji GOG 2.0 ma posiadać ogrom możliwości do personalizacji. Mamy dostosować własny widok biblioteki, filtrując, sortując i dodając własne grafiki, co więcej dodawać będziemy mogli również własne okładki gier. Na papierze wygląda to naprawdę solidnie, zobaczymy jednak jak to będzie w praktyce.

Poza nazwijmy to „singlowymi” funkcjami nowej wersji platformy CDProjekt RED, dostaniemy też szereg funkcji społecznościowych, które prezentują się naprawdę okazale i jeżeli mam być szczery to z mojego punktu widzenia dadzą nam wygodę o jakiej marzyliśmy. Bo bywa tak, że mamy różnych znajomych na różnych platformach. A to ktoś do Fify na Originie, a to na Steam ktoś do CSa, to na PSN znajomy do RDR Online albo jeszcze ekipa do Rainbow Six na Uplay. Do tej pory żeby móc się kontaktować z każdym z naszych potencjalnych znajomych musielibyśmy mieć albo odpalony każdy launcher i przełączać się między nimi, żeby odpisać każdemu z nich, a w przypadku znajomych z PSN pisać z telefonu z dedykowanej aplikacji albo z przeglądarki.

Co za tym idzie, nasz pasek zadań dla tych kilku znajomych byłby naprawdę mocno zapchany, poza tym nie oszukujmy się, nie jest to wygodne kiedy piszesz z kimś na Steam, a za chwilę słyszysz wiadomość na Uplay i przełączasz się z aplikacji na aplikację. W GOG 2.0 mamy mieć wszystkich znajomych w jednym miejscu, więc odpalając aplikację będziemy mogli pisać dosłownie z każdym bez konieczności skakania z okna na okno. Także samo to jest ogromnym plusem. Dzięki tej „symbiozie” naszych kont z różnych platform, z poziomu GOGa będziemy mogli śledzić ich poczynania w grze, będziemy mieli dostęp w zasadzie do wszystkich podstawowych informacji tj. czas gry, osiągnięcia, statystyki. Pojawić się mają również rankingi mające na celu w jakiś sposób pokazać jak nasz znajomy lubi grać, na przykład czy woli grać po cichu nie dając się wykryć, czy jest typem rzeźnika atakującym wszystko co się rusza.

GOG-2.0

Twórcy platformy zapewniają nas, że nasze dane są tylko nasze i nie mają oni nawet najmniejszego zamiaru nas szpiegować i śledzić naszych działań na komputerze, a także dzielić się naszymi danymi osobowymi z osobami trzecimi. Także chyba możemy spać spokojnie, oczywiście o ile zabezpieczenia GOGa będą na tyle solidne, że nasze dane nie wypłyną w świat. Bo jednak do tej pory wykradanie danych to nie było takie hop siup, żeby taki haker dostał się do wszystkich naszych haseł to musiałby po kolei atakować każdą platformę. Tutaj prawdopodobnie jeden udany atak i nasze dane polecą do sieci, więc kto ma bogatą bibliotekę gier to może mieć naprawdę dużo do stracenia. A bez wątpienia takie zbiorowisko naszych danych może być łakomym kąskiem dla hakerów. Chociaż to tylko moje gdybanie, równie dobrze zabezpieczenia mogą być na tyle mocne, że GOG poradzi sobie z każdym atakiem i faktycznie będziemy mogli spać spokojnie. Co ciekawe według oficjalnych informacji, mamy mieć możliwość jednym kliknięciem usunąć nasze dane z serwerów.

Czy będzie to sukces i naprawdę nowy wymiar grania? Okaże się w przyszłości, na ten moment wygląda to naprawdę kusząco i jeśli naprawdę wszystkie pomysły wypalą to będzie to jedyna słuszna platforma do grania na PC. Skończą się wojenki, który launcher jest lepszy, skończy się ciągłe przełączanie między nimi, będziemy po prostu grać, cieszyć się naszymi osiągnięciami i statystykami. Skontaktujemy się z każdym naszym znajomym z jednego miejsca, bez względu na to, gdzie tak naprawdę dodaliśmy go do znajomych. Dostosujemy wygląd naszej biblioteki. Czego gracz może chcieć więcej? Myślę, że ten optymistyczny scenariusz ma szansę by zostać zrealizowanym. Póki co wystartowała już beta GOGa 2.0, ja w chwili, gdy pisałem te tekst wciąż czekałem na swoje zaproszenie do testów. Ponoć chętnych było naprawdę mnóstwo, ale jeśli nie przeszkadza wam czekanie, to zapisy do bety wciąż trwają pod tym adresem. Jeżeli ktoś już ma możliwość korzystania z nowego GOGa, to zapraszam do podzielenia się wrażeniami w komentarzu na fanpage'u, a pozostałe osoby do dzielenia się swoimi przemyśleniami odnośnie tej wielkiej integracji platform.WymieńGry.pl to społeczność graczy, którzy wymieniają się grami między sobą.
Dołącz do nas i wymieniaj się lub kupuj / sprzedawaj gry na PS4, Xbox One i wiele innych platform!

Kategorie

Warto wiedzieć
Jak zapakować i wysłać gry?
24 marca 2019

Pakowanie gier do wysyłki jest bardzo ważnym elementem transakcji. Nieprawidłowo zapakowana gra..

Ostatnio na blogu

Samuraju, co tu się stało?

15 grudnia 2020 Recenzje gier

Cyberpunk 2077 był z pewnością jedną z najbardziej oczekiwanych gier roku, jeśli nie ostatnich 5 lat. Po ogromnym sukcesie Wiedźmina 3 i zdobyciu tytułu Gry Roku w 2015 fani cyberpunka grzecznie czekali na produkcję, która podbije świat, wyznaczy nowe trendy w grach RPG, stanie się...

Najlepsze promocje z grami na Black Friday [LISTA]

27 listopada 2020 Aktualności

Zebraliśmy dla Was najlepsze promocje z grami na Black Week 2020. Poniżej znajdziecie linki do Allegro oraz sklepów, gdzie można zakupić gry na konsole PS5, PS4, XONE oraz SWITCH w atrakcyjnych cenach.

Asasyn (prawie) idealny

23 listopada 2020 Recenzje gier

Assassin’s Creed Valhalla to był bez wątpienia jeden z najbardziej oczekiwanych przeze mnie tytułów w tym roku.

Świat Cyberpunk 2077 już od grudnia!

17 listopada 2020 Premiery

Szumnie zapowiadana premiera najnowszej gry polskiego studia CD Projekt RED zbliża się wielkimi krokami. Cyberpunk 2077, bo o nim to mowa, to pierwszoosobowa, wzbogacona o elementy FPS-ów gra RPG.

Do góry